Hudební léto na zámku Jezeří zahajuje skladbou pro Horní Jiřetín

Počínaje sobotou 4. srpna zahajuje na státním zámku Jezeří festival Hudební léto v Jezeří. V úvodním koncertě zazní smyčcový kvartet zkomponovaný na objednávku města Horního Jiřetína. Město tak navazuje na slavnou tradici kraje z počátku 19. století.

Pět sobotních podvečerů nabídne divákům krom smyčcového kvartetu Jiřího Sychy také řadu novodobých premiér – orchestrální koncert z děl lobkovického kapelníka Jana Josefa Röslera, pasticcio věnované rodáku z Horního Jiřetína Josefu Gläserovi nebo klavírní kvintet Beethovenova blízkého přítele Ferdinanda Riese. Pro nastupující pěveckou generaci jsou připraveny mistrovské kurzy s předním německým písňovým interpretem Janem Kobowem. První zářijovou sobotu pak festival zakončí představením špičkového barokního souboru Batzdorfer Hofkapelle, který zavede malé i velké diváky do pohádkového světa Shakespearovy svatojánské noci.

„Na letošní festival se opravdu těším, protože i já zde uslyším několik skladeb úplně poprvé, říká organizátorka festivalu a jedna z vystupujících umělkyň Alena Hönigová ze Spolku pro zvelebení staré hudby. „V rámci dramaturgie spolupracujeme s umělci z Německa, Švýcarska, ale i Lotyšska, Velké Británie, Maďarska nebo Řecka. O to více mě těší, že vedle dlouhodobých podporovatelů, bez kterých by festival tohoto typu vůbec nemohl existovat, letos festival podpoří například i kulturní oddělení města Basilej a řada soukromých mecenášů,“ uzavírá Alena Hönigová.

Zámek Jezeří patří k nejzajímavějším památkám v České republice. Zahrnuje v sobě vše, s čím se můžete setkat na ostatních zámcích, ale zároveň se od nich, vinou pohnutého osudu, zcela odlišuje. „Má za sebou jak velkolepou slavnou minulost s přepychem a nádherou hodnou knížecího sídla, tak období zmaru a zapomnění. V roce 1996 se stal průkopníkem neobvyklé prezentace – prezentace neopravené památky, kdy je návštěvník svědkem její postupné proměny,“ uvádí kastelánka státního zámku Jezeří Hana Krejčová. Hrad shlížel ze svahu Krušných hor již od 14. století, postupem času byl přestavěn na renesanční a nakonec barokní zámek. Tuto podobu mu vtiskli Lobkowiczové, pro které se Jezeří stalo jedním z nejvýznamnějších reprezentativních sídel. „Hudební festival v nadsázce prolamuje hudební limity a to, že se tak děje právě na našem zámku, je symbolické,“ uzavírá kastelánka Hana Krejčová.

Autentická interpretace, uměním nabitá atmosféra zámku, prvorepubliková kavárna nebo procházky zámeckou zahradou – to vše jsou důvody, proč v létě zavítat na Jezeří, které se nachází necelých 12 km z Litvínova.