Informace pro návštěvníky

Než se vydáte k zámku, který je veřejnosti zpřístupněn od roku 1996, určitě uvítáte několik informací. Po prvním stoupání v délce zhruba 100 m se ocitnete před hlavní zámeckou bránou. Ta je však zavřena a slouží provozu a správě zámku, ale také dlouhodobě probíhajícím stavebním opravám. Zastavení před hlavní bránou vám poskytne možnost si trochu vydechnout a zároveň si prohlédnout kamenný klenák ve vrcholu záklenku brány, kde vedle letopočtů renesanční a barokní přestavby (1549, 1696) je zobrazen erb rodu Hochhauserů (majitelů Jezeří před rokem 1621) a nápis „člověče, pomni, kde je pán a jeho rod“. Podle instrukcí cedule „vstup horní brankou“ se vydáte po asfaltové komunikaci dále do kopce a asi po 50 metrech odbočíte vpravo na lesní cestu, která vás dovede ke vstupu do areálu zámku a vstoupíte do horní zámecké zahrady. Ze zahrady, jejíž podstatná část se nachází na násypech podporovaných mohutnými klenbami, se kdysi vcházelo do severního zámeckého traktu, v němž se nacházejí knížecí apartmány. Severní fasáda zahradního křídla je zdobena předsazenou kovanou mříží nesenou profilovanými pískovcovými sloupky, které nesou klasicistní busty imperátorů. Nenechte se zmást touto zčásti opravenou partií, protože vstup do zámku je až o úroveň níže na spodním – vnitřním nádvoří, na které se dostanete, když zahradou projdete dle značení, minete mohutnou opěrnou zeď s psinci a vlevo přitom uvidíte objekt kočárovny. Tak dojdete k budově „Panského domu“, v němž je pokladna, prodejna suvenýrů, toalety a rychlé občerstvení.

Bezbariérový přístup

Snažíme se maximálně vyhovět a vyjít vstříc i handicapovaným. Po předchozí domluvě je možné zajistit vstup do zámku z hlavního nádvoří a tím umožnit absolvování alespoň části prohlídkového okruhu v úrovni přízemí zámku.

Mazlíčci

U nás na zámku máme také své mazlíčky. Zvířata a šlechtická sídla k sobě neodmyslitelně patří. Také Lobkowiczové byli známi svým vřelým vztahem ke zvířatům, zvláště ke psům. Za jejich života bylo na zámku ustájeno okolo 30 koní a v psincích žili desítky psů. Nejoblíbenější mazlíčci sdíleli se svými pány samozřejmě i zámecké pokoje. Po dohodě s průvodcem můžete absolvovat prohlídku i se svým slušně vychovaným mazlíkem. V případě velké žízně je na nádvoří neustále k dispozici miska s vodou.

Cyklisté

Stojany na kola jsou umístěny v prostoru vnitřního nádvoří.

Zázemí pro děti

Na Jezeří myslíme i na Vaše ratolesti. Z vlastní rodičovské zkušenosti víme, že chcete-li si vychutnat chvíle klidu a zámeckou pohodu, musí být spokojena i Vaše dítka. Proto jsme, na dohled ze zahrádky občerstvení, umístili dětský koutek.

Po předchozí dohodě je možné zanechat kočárky v místnosti za pokladnou. Na vyžádání je k dispozici přebalovací podložka.

Občerstvení

V provozu na vnitřním nádvoří je rychlé občerstvení s prodejem z okna.

Provozní doba:
duben - pouze o víkendech - od 10:00 do 16:00 hod.
květen a červen - pouze o víkendech - od 10:00 do 17:00 hod.
červenec a srpen - denně mimo pondělí - od 10:00 do 17:00 hod.
září - pouze o víkendech - od 10:00 do 17:00 hod.
říjen - pouze o víkendech - od 10:00 do 15:00 hod.